Na brandýský zámek dorazily stovky dětí i ohnivý pes

Svatomartinská neděle přilákala na brandýský zámek stovky dětských návštěvníků, ale i ohnivého psa, zazděnou jeptišku, loupeživého rytíře Vyšehoře nebo oblíbeného Fexta. Děti i rodiče nahlédli do sklepení, alchymistické laboratoře a temné chodby, která je zavedla do zámecké zahrady, kde na ně čekal vodník.

Strašidelný zámek ukončil velkou turistickou soutěž Fextovo území, která probíhala ve středním Polabí od května až do října. Desítka bájných a strašidelných bytostí přijela na brandýský zámek chránit Fextovo poslední útočiště, ale všechny děti ho hravě našly, a vysloužily si tak diplom, balonek, sladkou odměnu i drobný dárek.

V čele každé výpravy stála průvodkyně (někdy i průvodce), která rozdala soutěžícím hrací arch s tajenkou.

V teple černé kuchyně se usadil loupeživý rytíř Vyšehoř, aby přes zimu pomáhal hubaté kuchařce.

Loupeživý rytíř Vyšehoř s hubatou kuchařkou

Ve sklepení čekala návštěva z Kadaně. Kat Ignác Kayl dětem prozradil jméno svého kolegy z Brandýsa nad Labem, který se sám vydal na dráhu zločinu (vy ho zjístite tady). Pak přišla na řadu jeho milá, která byla za svou lásku potrestaná zazděním v nejužší uličce České republiky.

Děti pomáhají katovi přiřadit názvy zbraní k obrázkům.

 

Zazděná jeptiška vypráví svůj příběh.

V alchymistické laboratoři čekal překvapivě alchymista, konkrétně Magistr Kelley se svou ženou Johanou.

Magistr Kelley s ženou Johanou v podání souboru Mariane

Pak už přišla na řadu temná chodba, kde číhal ohnivý pes.

Cesta za ohnivým psem

Strašidelná stezka byla zaplněná ještě před vypuknutím akce, ani na místě však příliv zájemců neustal. Jak nám došlo už pár týdnů před akcí, strašidelná tematika táhne, nese ale s sebou i riziko, že akci organizačně neustojíte. A tak jsme začali panikařit a vymýšlet další program.

Příchozí mohli navštívit interaktivní koutek Nevidím, neslyším, kde si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak se žije s různými handicapy. Nechyběla šifra v Panské zahradě, divadýlko, strašidelná kniha ani dílničky.

Těsně před setměním proběhlo před zaplněným nádvořím vylosování Fextova území. Všechny děti, které přes léto cestovaly po středním Polabí, a dokázaly tak nasbírat alespoň deset nálepek do hracího archu, si ze zámku kromě zážitků odnesly i dárkovou tašku.

A jak se zrodil Strašidelný zámek?

S nápadem oslavit konec Fextova území akcí se zábavným programem přišla jednoho krásného jarního dne naše kolegyně Olga Fábry. Měla tehdy na mysli program spíše komorního rázu, ale to by nesměla pracovat v Místní akční skupině.

Rádi bychom se pochlubili, že byla akce plně v naší režii, a připsali si tak všechny zásluhy. Nebyla by to ale pravda.

Hned ze začátku jsme se domluvili na spolupráci s městem Brandýs nad Labem – Stará Boleslav a dobře jsme udělali. Ani jsme se pořádně nenadechli a seděli jsme v zasedací místnosti se Zdeňkou Tichou a Petrem Encem z města, se zástupkyněmi souboru historického tance Mariane a se Sašou Oppovou z ateliéru 6tej smysl. V ten den spatřil světlo světa základní koncept Strašidelného zámku. Přijedou historické i strašidelné bytosti a někde na konci bude ukrytý Fext. Děti se vydají na stezku s průvodcem, vyluští tajenku a dostanou odměnu.

Zadání bylo jasné. 6tej smysl vyrobí ohnivého psa a Golema, soubor Mariane připraví pár scének a my to už jen trochu učešeme a poladíme. Nic moc pracného, zdálo se nám.

Jak se ukázalo dál, podobné téma je atraktivní a přiláká hodně lidí, a když už jednou přijdou, měli bychom jim nabídnout i další vyžití. Do příprav se zapojila další z kolegyň Petra Pospíšilová, která se věnuje sociální oblasti. Vznikl interaktivní koutek Nevidím, neslyším.

Stále nám to bylo málo, proto jsme oslovili i další organizace, o kterých víme, že se s nimi dobře spolupracuje. Míša Baštecká z knihovny Eduarda Petišky vymyslela strašidelnou knihu, duchařskou dílnu, a dokonce i strašidelné pokusy, které pak neúnavně opakovala na zámeckém nádvoří.

Za Brandýský Matýsek se zapojila Zdeňka Jirsová s divadlem pro děti. Nám by bývalo stačilo představení, které má běžně ve svém repertoáru, ale i Zdeňka předčila naše přízemní představy. Vytvořila příběh na míru naší akci, kde byl hlavním hrdinou náš Fext. Nechyběly však ani další postavy ze strašidelné stezky.

Velká akce si žádá hodně lidí, aby nevznikaly fronty a zmatky. V kanceláři je nás osm, proto jsme se obrátili na členy MAS s úpěnlivou prosbou o pomoc. A zase se nám jí dostalo. Ozval se Dušan Kučera ze spolku Naše dvojměstí a přivedl hned čtyři kolegy a kolegyně, kteří nám pomohli opravdu vydatně. Obsadili jsme tak postavu kata (Jarda Fanta) a vodníka (Vašek Bartoníček). Monika Fantová vymyslela bezplatnou dílničku pro děti a profesionálně se spolu se Zdeňkou Zitovou postaraly o její chod.

Jedna z mnoha dílen pro děti

Kdykoliv se MASka obrátí s prosbou na své okolí, je téměř jisté, že se ozve pár stálých nadšenců. Jedním z nich je Josef Štveráček, který se tentokrát ujal role pomocníka Fexta a neúnavně rozdával sladkosti a odměny dětem na konci strašidelné stezky.

Když už mluvíme o stezce, nesmíme zapomenout na loupeživého rytíře Vyšehoře, občanským jménem Martina Hůrku ze spolku Přátelé vyšehořovické tvrze. Díky Martinovi jsme se o Vyšehořovi nejen dozvěděli, ale dokonce ho i sehrál. V černé kuchyni mu asistovala hubatá kuchařka, ve skutečnosti Ilona Bervicová.

Hlavním hrdinou soutěže Fextovo území, ale i strašidelné stezky byl Fext. O jeho ztvárnění se postaral Zdeněk Šimerka, který s námi nadšeně přibližuje krásy středního Polabí už od začátku roku.

Fext v akci

Stezka na zámku zní lákavě, ale kdybychom vypustili všechny účastníky do prostorů s omezenou kapacitou, vznikl by neukočírovatelný zmatek, ze kterého by neměl nikdo nic. Už od začátku jsme proto stezku plánovali s průvodcem. Role se ujaly Zdeňka Tichá, Zuzka Urválková, Bára Roušarová a Bára Krejčí. A abychom nezapomněli na muže, doplnil náš průvodcovský tým ještě Tomáš Adamec.

Program byl dlouhý, bylo jasné, že v jeho průběhu budou mít protagonisté hlad a žízeň. Abychom je netrápili, postarala se naše kolegyně Blanka Vomáčková, aby měli co jíst a pít. Sama by to stíhala obtížně, proto jí pomáhala další dobrovolnice Lenka Hladíková.

Účastníkům Fextova území jsme už na začátku slíbili VIP zónu, ale její podoba nám zůstala ještě hodně dlouho utajena. Naštěstí máme skvělé kolegyně. Marcela Tógliová vyzdobila zasedací místnost, že jsme ji málem nepoznali a nejraději bychom tam vysedávali sami. Emily Koťátková upekla obří dort s obrázkem Fexta a s naprostou samozřejmostí se starala o návštěvníky zóny.

Fextův dort ve VIP zóně

Naplánovat si velkou akci je celkem jednoduché, ale zasadit ji do prostorů je věc jiná. Vzletné plány mohou v mžiku padnout. Nám se to naštěstí nestalo. Zásluhu na tom má Vítek Rejthar. Ačkoliv jsme zaplnili nabízené prostory do nejmenší skulinky a neustále přicházeli s novými požadavky, vždy měl nějakou místnost v záloze. Když jsme si vymysleli, že temná chodba musí ústit v zahradě Na Valech, protože tam bude vodník, během pár dnů proměnil neprůchodnou pustinu v úhlednou cestičku, kde nechyběly ani schůdky.

Prostory by nebyly úplné bez věrohodných rekvizit. O ty se dokáže ve své zámecké dílně s přehledem postarat Petr Enc. Jemu ostatně vděčíme i za nápad sezvat do Brandýsa bájné a historické postavy. Ohnivý pes a Golem pak byli stvořeni v ateliéru 6tej smysl. A protože Golemovi se nechtělo svítit, dostal ho do péče Radek Krejčí, který mu domluvil tak, že se z něj ve finále i kouřilo.

Přeplněnému zámku dovede ulevit kočárovna, kde už od května sídlil ústřední stan soutěže Fextovo území. Skvělý tým v čele s Kamilou Kilingerovou zásadně přispěl k hladkému průběhu soutěže. Kamila nám navíc pomohla i s přípravami Strašidelného zámku.

Ano, slíbili jsme část o vzniku akce, ale asi jste poznali, že ve skutečnosti se jedná o maskované poděkování všem, kteří nám pomohli. Bylo jich tolik, že kdybychom měli poděkovat jmenovitě každému, byl by nám i nekonečný prostor internetu malý. Děkujeme tedy i všem ostatním. Je radost pořádat akci se skvělými lidmi pro milé publikum.

Napsat komentář

Top