[Přírodovědná procházka 7] Kolik je nejstarším boleslavským dubům?

První listopadovou sobotu vyrazila za poznáním památných stromů poslední výprava z cyklu Polabské toulky přírodou. Petr Jiras představil dub, který považuje za nejkrásnější v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi, prozradil věk nejstarších místních stromů a názorně ukázal, jak se měří obvod kmenů.

Scházíme se před brandýským zámkem, jehož starobylé zdi necháváme bez povšimnutí a rovnou míříme k Panské zahradě, kde si vyzkoušíme práci s krejčovským metrem. Nebudeme šít, ale měřit obvod kmene stromu. Jak se dozvídáme od našeho průvodce, měří se ve výšce 130 cm, tedy v tzv. prsní výše.

Petr Jiras měří obvod kmene.

Míříme podél zámku k Labi až na Ostrůvek, kde si prohlížíme červené stromy na druhém břehu. Jsou to duby červené, které pocházejí ze severní Ameriky. Nacházíme i pařez, na kterém děti zkoušejí počítat letokruhy, aby zjistily stáří stromu.

Pokračujeme přes most, kde odbočujeme k Šorelovu mlýnu. Tady je naše výprava svědkem drobné cyklistické nehody. Účastníci neváhají ani vteřinu a cyklista je díky souhře asi deseti lidí během chvíle zpátky na kole i se všemi věcmi. Odjíždí a my jdeme dál, aby nám Petr Jiras představil památný strom, který považuje za nejkrásnější z dvojměstí.

Šorelův dub stojí na soukromém pozemku, proto ho obdivujeme jen za plotem. Jeho mohutná koruna nerušeně bují do všech stran, protože nemá ve svém okolí konkurenci. Petr přišel vyzbrojen i historickými poznámkami, kde našel, že Šorelův dub měl v roce 1940 obvod kmene 340 cm. Dnes má zhruba 480, což znamená, že rostl o 2 cm za rok.

Šorelův dub

„Víte, které stromy dosahují největších rozměrů?“ zkouší naše znalosti průvodce. „Kaštany na Sicílii dorůstají až 50 m v obvodu,“ pokračuje výčtem rekordmanů.

Čeká nás cesta do Hluchova, kde roste hned několik staříků. Petr odhaduje stáří místních dubů na 300 let. Jejich koruna není tak pravidelná jako u Šorelova dubu, protože nerostou o samotě, ale pěkně v hloučku. Růst větví proto musely přizpůsobit konkurenci. „Jejich obvod je asi 5 metrů. Největší duby v České republice pak dorostly obvodu 10 metrů, v Evropě dokonce i 20 metrů,“ vysvětluje Petr.

„Které stromy se v našich končinách dožívají nejvyššího věku?“ přichází další otázka. „U nás patří mezi největší pamětníky duby a lípy. Můžete se setkat i s tisíciletým stromem. Zároveň dorůstají i největších rozměrů.“

Prohlížíme i místo, kde bylo začátkem 19. století vysázeno dvoj stromořadí na oslavu vítězství tří císařů. Symbolicky se tehdy sázely tři sazenice najednou a Petr nám ukazuje jeden ze stromů, který by mohl být teoreticky srostlý ze tří kmenů. Jistotu nemáme, ale možná koukáme na pamětníka dávné oslavy.

V Hluchově naše procházka oficiální končí, ale protože je poslední, vyrážíme do blízkého rodinného centra Klíček, kde bude táborák. Pršelo a je mokro, ale to nás nemůže odradit.

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí. Projekt nemusí vyjadřovat stanovista MŽP.