1. Marie Terezie, Brandýs nad Labem

V krčmě Fext zaslechl, že v Brandýse byla spatřena jakási Marie Terezie, žena neuvěřitelných vůdčích schopností. Proslýchá se, že bude jednou vládnout půlce světa. Statný ženich by jí určitě přišel vhod.

Ve skutečnosti zde Marie Terezie svého budoucího chotě opravdu potkala, jen to nebyl Fext. Bylo jí pouhých 6 let, když na brandýském zámku poprvé spatřila svého budoucího manžela, kterému později porodila 16 dětí. Na zámku, který svým kouzlem oslnil Rudolfa II. i posledního českého krále Karla I., na vás čekají zkušení průvodci i pestré zvířecí osazenstvo. Výletnickou přestávku si udělejte v útulné zámecké kočárovně.

Stojí za návštěvu: zámecká expozice, hřiště v Panské zahradě, pávi v zahradě Na Valech

Kde získat nálepku:
Brandýská kočárovna – Infocentrum
Plantáž 2480, Brandýs nad Labem

Otevírací doba: Po – Ne: 9.00 – 17.00
Ověřit otevírací dobu na webu města

Zámek je otevřený každý den mimo pondělí od 10:00 do 16:00. Prohlídky se konají každou celou hodinu, poslední pak v 16:00.

Zámek Brandýs nad Labem a jeho obyvatelé
Na zámku vás přivítá pestré zvířecí osazenstvo.

Jak se na zámek dostat?

Zámek leží vedle 2. labské cyklostezky. Pěší turisté mohou využít zelenou turistickou trasu od Záryb nebo modrou trasu od Lázní Toušeně nebo od Káraného a Staré Boleslavi.

Pokud dojedete autobusem na náměstí, pěšky jste na zámku do 5 minut.

Kde si odpočinout?

V těsné blízkosti zámku se nachází zámecká kočárovna, která je otevřena široké veřejnosti. Vyžití zde najdou především rodiny s dětmi, pro které je přichystaný dětský koutek. Dospělí si mohou prohlédnout výstavu v přilehlých prostorách. Nově zde najdete také infocentrum.

Je vám lépe na čerstvém vzduchu? Vydejte se do zámecké zahrady a zahrajte si třeba pétanque. Nechce se vám nosit těžké vybavení? Nemusíte, vše si půjčíte v kočárovně.

Kam na jídlo?

V těsné blízkosti je pizzeria Felicita s příjemnou zahrádkou a točenou zmrzlinou.

Podrobněji si o zámku počtete na jeho webových stránkách.

Kam pro další nálepku?

Nálepka 2 je asi 10 minut cesty od zámku. Pěšky jsou v dosahu i staroboleslavské nálepky 5.