9. Vodnice Rozálie, Lázně Toušeň

Jen shodou okolností se Fext dozvěděl, že u soutoku Labe s Jizerou žije mladá vodnice. Ráda občas zaskočí do slatinných lázní v Toušeni na kulatou oplatku. Až tam jednou potká udatného Fexta, neodolá.

Známý železnatý pramen proměnil v roce 1868 Jan Králík ve slatinné lázně, kam dodnes proudí zástupy návštěvníků. I v Polabí se můžete projít po lázeňské kolonádě a vychutnat si v klidu lázeňskou oplatku.

Chcete-li dopřát svému tělu zaslouženou péči, z místní nabídky si určitě vyberete.

Kde získat nálepku:
Slatinné lázně v Toušeni, uvnitř na recepci.

Recepce je otevřená každý den od 9.00 do 21.00.

Stojí za návštěvu
slatinné lázně a přilehlý park
park Profesora Procházky u Skleněné vily
soutok Labe a Jizery

Jak se do lázní dostanete?

Lázně Toušeň leží v oblíbené turistické lokalitě, kterou protíná hned několik turistických tras. Chcete nasbírat více razítek při jednom? Vyzkoušejte turistický okruh, který vede přes Káraný, Lázně Toušeň a Čelákovice. Většinu trasy obejdete po modré turistické trase, jen mezi Lázněmi Toušení a Káraným využijte žlutou trasu. Ta vás dovede i přímo k lázním.

Cyklisté si mohou pro nálepku dojet po cyklotrase 0019, která vede z Brandýsa nad Labem do Čelákovic.

Významní návštěvníci lázní

Lázně Toušeň jsou historicky spjaté s řadou významných návštěvníků. Nechme promluvit přímo jejich vzpomínky.

„V každé mé knížce jsou vlastně všechny ty kouty hlavně mezi Brandýsem a Lysou: Toušeň, Čelákovice, Sedlčánky a na druhém břehu ještě Jizerka, Vestec, Káraný.“

„K Toušeni mám zcela zvláštní vztah. Je to takový lidský zvyk, že spojujeme některá místa s pocity: když přijedu do Toušeně, mám pocit jsou prázdniny.“

PhDr. Eduard Petiška

„Většina lidí pozná Toušeň jen jako lázně, a to je škoda, protože Toušeň souvisí také se sportem.“

„Od dob, kdy jsem tenhle kraj díky Toušeni a Houštce poznal, mi připadá celá tato oblast včetně houšteckých prostorů, staroboleslavského revíru, káranského, toušeňského, ale až po Nymburk – jako běžecký ráj.“

Emil Zátopek

Poznejte Zuzanku

zuzankanawebVstoupíte-li do lázeňské zahrady, určitě nepřehlédnete Zuzanku. Model dívky, která ve svých rukách svírá pramínek vody, stvořil Olbram Zoubek a od té doby je neodmyslitelnou součástí lázní. Jméno vymysleli sami návštěvníci lázní podle starozákonní knihy Danielovy.

Dozvědět se můžete ještě víc

Historie lázní máme dobře zdokumentovanou díky panu doktoru Králíkovi, potomkovi rodu zakladatelů. Jeho publikaci „Kolonáda v Lázních Toušeni“ můžete zakoupit na recepci přímo v lázních. Dozvíte se, jak lázně vznikaly, kteří další významní návštěvníci sem jezdili a jak to v lázních vypadá nyní.

Více informací najdete na stránkách lázní.