5. Svatá Ludmila, Stará Boleslav

Obraz, který chrání země české? Kdo jiný by ho měl vlastnit než chrabrý bojovník Fext. Jediný zádrhel je v tom, že ho má jistá Ludmila. A co. Tak se za Fexta provdá.

Dle legend přinesla sv. Ludmila českým zemím kovový obrázek Madony s dítětem, tzv. Palládium země české. Po zavraždění sv. Václava byl ukryt v zemi. Podle pověstí se po svém znovuobjevení neustále vracel na stejné místo, a tak byl vystavěn Chrám Nanebevzetí Panny Marie. Zde najdete ochránce českých zemí i dnes.

Z důvodu rekonstrukce jsou oba staroboleslavské kostely v roce 2019 zavřeny. Zábavu ale najdete v nedaleké Houštce.

Emil Zátopek lámal v Houštce jeden světový rekord za druhým a sportu se tu daří i dnes. Potkáte zde běžce, cyklisty, bruslaře i jezdce na koních. Uprostřed lesů najdete pozůstatky bývalých slunečních lázní i volně přístupné lanové hřiště, oblíbené především u dětí.

Patříte mezi příznivce inline bruslení? Pak nezapomeňte brusle s sebou, najdete zde oblíbenou bruslařskou dráhu. Hezký večer si můžete udělat v místním letním kině.

Přehled všech rekordů, které byly v Houštce překonány, najdete na stránkách atletického stadionu.

Vstup na atletický stadion se řídí provozním řádem, který najdete hned za vchodem. Chcete-li si stadion prohlédnout zblízka, domluvte se prosím v kanceláři ASB (Atletika Stará Boleslav), zda je to zrovna možné. I v současné době využívají stadion zástupy sportovců, kteří potřebují nerušené prostředí, aby mohli kráčet ve stopách Emila Zátopka.

Stojí za návštěvu
lanové hřiště v Houštce

Kde získat nálepku:
Hotel Club Houštka
Houštka 1259, Stará Boleslav, 250 01

Otevírací doba
Pondělí – Sobota: 11.00 – 23.00
Neděle 11.00 – 20.00
Ověřit otevírací dobu na webu

Jak se do Houštky dostanete?

K Houštce vás dovede modrá turistická stezka od zámku v Brandýse nad Labem. Bruslaři mohou dojet na inline bruslích.

<iframe src=“https://www.google.com/maps/d/u/0/embed?mid=1lshRDeCyR_kSUiAeUjVuzaIW4Gb53DVr“ width=“600″ height=“480″></iframe>