8. Brandýs nad Labem, zámek

Na brandýském zámku je Fext pečený vařený a zná už skoro každý kout. Pátrat v jeho prostorech ho zpočátku ani nenapadlo, což by byla ale chyba. Jak praví lidové moudro, pod svícnem bývá největší tma. A jeden z podezřelých se mu usídlil přímo pod nosem.

Fext si je dobře vědom, že lidé rádi tráví chvilky volna na chatách i chalupách. I brandýský zámek sloužil dřív jako útočiště unaveným panovníkům. Oblíbil si ho třeba Rudolf II. nebo Karel VI. Svého budoucího chotě zde poprvé spatřila slavná Marie Terezie.

Stojí za návštěvu: zámecká expozice, hřiště v Panské zahradě, pávi v zahradě Na Valech

Kde získat nálepku:
Brandýská kočárovna – Infocentrum
Plantáž 2480, Brandýs nad Labem

Otevírací doba: Po – Ne: 9.00 – 17.00
Ověřit otevírací dobu na webu města

Zámek je otevřený každý den mimo pondělí od 10:00 do 16:00. Prohlídky se konají každou celou hodinu, poslední pak v 16:00.

Zámek Brandýs nad Labem a jeho obyvatelé
Na zámku vás přivítá pestré zvířecí osazenstvo.

Jak se na zámek dostat?

Zámek leží vedle 2. labské cyklostezky. Pěší turisté mohou využít zelenou turistickou trasu od Záryb nebo modrou trasu od Lázní Toušeně nebo od Káraného a Staré Boleslavi.

Pokud dojedete autobusem na náměstí, pěšky jste na zámku do 5 minut.

Kde si odpočinout?

V těsné blízkosti zámku se nachází zámecká kočárovna, která je otevřena široké veřejnosti. Vyžití zde najdou především rodiny s dětmi, pro které je přichystaný dětský koutek. Dospělí si mohou prohlédnout výstavu v přilehlých prostorách. Nově zde najdete také infocentrum.

Je vám lépe na čerstvém vzduchu? Vydejte se do zámecké zahrady a zahrajte si třeba pétanque. Nechce se vám nosit těžké vybavení? Nemusíte, vše si půjčíte v kočárovně.

Kam na jídlo?

V těsné blízkosti je pizzeria Felicita s příjemnou zahrádkou a točenou zmrzlinou.

Podrobněji si o zámku počtete na jeho webových stránkách.