Káraný

Káraný

31.3.2017 Vyp Od polabsketo

Káraný je branou do okouzlujících koutů přírody. Leží na konci světa, ale pokud se do Káraného vydáte, nebudete litovat. Dojdete k soutoku Labe s Jizerou. Objevíte vodárnu, která zásobuje vodou široké okolí. Vybrat turistickou trasu vám dá zabrat, je jich tady spousta. Dětem nezapomeňte ukázat hřiště v areálu TJ Jizera.

Káraný je obec, kde silnice plynule přejde v cestu a dál vás nedovede. Není potřeba. V Káraném je krásně. Celé léto tudy proudí davy cyklistů i turistů. V okolí Káraného najdete chatové osady, které žijí vlastním životem. Lesní cesty vás dovedou do místních přírodních rezervací. Na své si přijdou houbaři i bruslaři.

Vodárna, soutok Labe s Jizerou i neomezená turistika

Dominantu Káraného tvoří vodárna, která zásobuje vodou přilehlé obce i část Prahy. Běžně bohužel není přístupná, ovšem při výjimečných příležitostech se její brány otevírají.

V Káraném se projdete okolo Labe i okolo Jizery. V horkých letních dnech si Jizeru zamilujete, protože vás dokonale osvěží. Chcete vidět místo, kde se pojí Jizerské hory s Krkonošemi? Vydejte se k soutoku.

Přes Labe vedou z Káraného dvě lávky. Jedna vás dovede do Lázní Toušeň a druhá do Čelákovic.

Pokud vaše nohy nebudou mít dost, vyberte si jednu z mnoha turistických tras. Dovedou vás k otevřené lesní kapli „U svatého Václava“ nebo do přírodních rezervací Hrbáčkovy tůně a Lipovka – Grádo. Neúnavní dojdou až do Lysé nad Labem.

Nálepky Fextova území v Káraném a okolí

Občerstvení na cestách

  • Říčné lázně Jizerka – ubytování, oběd, chlazené pivo i schody vedoucí přímo do Jizery
  • Hospoda U Ferusů – oblíbená zastávka cyklistů
  • Hospoda U Kováře – chlazené pivo i drobné pochoutky, ukázky kovářské práce
  • Točená zmrzlina – pár kroků od hospody U Ferusů
  • Občerstvení TJ Jizera – nádherné hřiště pro děti i dospělé, chlazené nápoje a zmrzliny

Zajímavosti

V Káraném se každý měsíc natáčí video o obci, tzv. „Káranská kamera„. Jeden díl se věnoval i naší turistické soutěži.

Více informací o Káraném vám prozradí stránky www.karany.cz.