Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

31.3.2017 Vyp Od polabsketo

Dvojměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav je držitelem pozoruhodného rekordu, dějištěm osudových okamžiků významného panovníka sv. Václava i kdysi oblíbeným místem Rudolfa II.

Najdete zde renesanční zámek, věhlasný obrázek, který údajně chrání země české, a atletický stadion, který byl svědkem desítek světových rekordů. Poznáte zachovalý příbytek kata, kostel bez věže a městskou bránu, kterou nechal vystavět sám Karel IV. A i tak to není vše.

Chcete-li poznat město s nejdelším názvem v České republice, stačí popojet pár kilometrů za Prahu a máte program na celodenní výlet. Dvojměstí, které vzniklo v roce 1960 spojením Brandýsa nad Labem a Staré Boleslavi, ukrývá klenoty i vzpomínky na temnou stránku naší historie.

Do hlubin historie temné i povzbudivé

Kníže Václav panoval českým zemím v 10. století a zemřel rukou svého bratra. Nepěkná, avšak historicky významná událost se odehrála ve Staré Boleslavi, v místě, kde nyní stojí kostel sv. Václava.

Se svatým Václavem je spjat i legendární kovový obrázek, který údajně chrání země české. Tzv. Palládium země české věnovala svému vnukovi sv. Ludmila. Po Václavově smrti se ho ujal jeho pobočník Protiven, který ho ukryl v zemi, aby se nedostal do rukou nepřátel. O mnoho desítek let později jej objevil prostý rolník a z místa nálezu se stalo proslulé poutní místo. Vyrostl zde chrám Nanebevzetí Panny Marie, který patří i dnes mezi oblíbené cíle poutníků.

Na dnešní podobě Staré Boleslavi má svůj podíl i Karel IV., který nechal vystavět městské opevnění. Součástí byla i Městská brána.

Oblíbené místo Rudolfa II.

Na zámku v Brandýse nad Labem rád čerpal nové síly Rudolf II. Ze svých komnat procházel 80 metrů dlouho chodbou až do zámecké zahrady. Renesanční zámek významně ovlivnil život Marie Terezie, která se zde poprvé setkala se svým manželem. Vy zde můžete strávit krásné odpoledne na zámecké prohlídce, v zámecké zahradě, odpočinkem v zámecké kočárovně.

Na brandýském zámku získáte nálepku 1 do soutěže Fextovo území 4.

Po stopách sportovní legendy

Atletický stadion v Houštce byl dějištěm desítek světových rekordů. Své rekordy si zde odběhal i světově proslulý Emil Zátopek. Na vás v Houštce čeká kromě legendárního stadionu bruslařská dráha, lanové hřiště pro děti, letní kino a nálepka 5 do soutěže Fextovo území 4.

Další skvosty, které si nenechte na svých výletech ujít

Nálepky Fextova území v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi

Akce, kam proudí stovky návštěvníků